Rhodéský ridgeback

 

Povaha plemene

Povaha tohoto velkého psa je velmi přátelská. Potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, ale je nutné jej pevně a důsledně vychovávat, ne však tvrdě. K cizím lidem je nedůvěřivý. Ke své rodině se chová otevřeně a je jí velmi věrný. Je tolerantní k dětem, pokud ho nijak neškádlí. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k lovu lvů, ale dnes se již k žádnému lovu nevyužívá. Najdeme jej především jako rodinného společníka anebo výborného hlídače. Rhodeský ridgeback štěká pouze v případě, že se skutečně něco děje. Pokud se již jako štěně seznámí s kočkami nebo jinými domácími zvířaty, nemá s nimi později problémy. Někteří jedinci se chovají dominantně vůči jiným zástupcům stejného pohlaví. Ridgeback má dobrý lovecký instinkt.

 

Popis rhodéského ridgebacka

Tento pes dorůstá výšky 61 až 69 cm a dosahuje váhy 29 až 38 kg.. Charakteristickým znakem ridgebacka je pruh srsti rostoucí obráceně, který je široký přibližně 5 cm. Pruh začíná mezi lopatkami a končí na bedrech. Rhodéský ridgeback má dlouhou, plochou lebku a kulaté hnědé až světle hnědé oči s černými okraji víček. Tento pes má inteligentní výraz. Uši jsou středně velké, vysoko nasazené a přiléhající k hlavě. Tělo ridgebacka je silné, dobře svalnaté s hlubokým hrudníkem. Pevný a masivní hřbet, záď se má mírně svažovat, záda mají být rovná. Ocas je u kořene silný a ke špičce se zužuje. Končetiny má silné, dobře osvalené. Tlapy jsou středně velké s dobře klenutými prsty. Srst je krátká, hustá, hladká a lesklá. Jeho zbarvení je světlé až červeně písčité. Maska, jako černé zbarvení uší a pysků na tlamě, je přípustná. Černá barva jinde na hlavě nebo na těle je nežádoucí.


Klasifikace FCI

Rhodéský ridgeback patří podle standardu FCI do skupiny 6 - Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 3 - Příbuzná plemena (bez zkoušky z výkonu).

 

Základní péče o psa

Péče o srst rhodéského ridgebacka je velmi nenáročná. Pravidelně kartáčujeme a v období línání odstraníme odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí.

Ridgeback potřebuje velké množství pohybu. Naučí se běhat vedle kola a má rád dlouhé výlety. Má-li dostatek pohybu, doma bude klidný. Rhodéský ridgeback vyžaduje vyrovnanou a důslednou výchovu, nesmí na něj být vytvářen nátlak. Je možné ho uplatnit jako psa služebního a při správném vedení i jako prvotřídního záchranářského psa. Díky své síle i obratnosti se prosadí výborně v agility a svou rychlost může předvést při coursingu (terénní dostihy). Také může být veden lovecky. Dnes ho myslivci využívají jako honiče, ale i výborného stopaře.

 

Historie plemene rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback pochází z Jihoafrické republiky. Již v 17. století byl popsán v oblasti jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe) pes, kterému rostl na hřbetě pruh srsti obráceně tzv. ridge. Tohoto psa používali domorodci především k lovu lvů, tento pes ale také zastával roli rodinného společníka. Později byl křížen s evropskými plemeny. Jeho vlastnosti se křížením upevňovaly a zachoval se i ridge pruh. Lovec zvířat Cornelius van Rooyen byl okouzlen jeho loveckými schopnostmi a tak jej křížil s vlastními psy ze své smečky. Tito psi byli výbornými stopaři a byli schopni zadržet lva dokud nepřišel lovec, proto se jim začalo říkat „lví pes“. Roku 1922 na setkání šlechtitelů v Bulawayo byl uznán a zapsán plemenný standard rhodéského ridgebacka.

VIDEA plemene rhodéský ridgeback

Pro videa s plemenem rhodéský ridgeback klikněte ZDE

 

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Jihoafrická republika
Výška v kohoutku
61 – 69 cm
Hmotnost v dospělosti
29 – 38 kg
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne

Rhodéský ridgeback v poradně

Rhodéský ridgeback zkušenosti uživatelů

Napsat vlastní zkušenost s plemenem Rhodéský ridgeback
 • Terez Terez 30.09.2013 15:16:42
  Klady:
  • Velký mazel
  • Úžasný společník
  Zápory:
  • Tvrdohlavý
  • Dominantní
  Tito psi jsou úžasní přátelé! Vřele doporučuji ikdyž to s ním někdy chce velkou trpělivost.
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • Baru7 30.09.2014 14:03:02
  Klady:
  • věrný a oddaný, spolehlivý, mazlivý, čistotný, vděčný, sportovec, má smysl pro humor
  Zápory:
  • trochu tvrdohlavý
  • uskákaný vítač
  Nejúžasnější pes pod sluncem....věrně stojí po boku a miluje svou rodinu, výborný společník a mazel.
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • 18.09.2016 11:37:05
  Klady:
  • Oddaný
  • Mazlivý
  • Celkem vtipný
  • Inteligentní
  Zápory:
  • Žádné:)
  Rhodéský ridgeback je zvláštní plemeno,ale to je na něm dobré.Nepřátelí se hned s každým.Když si ale k někomu vytvoří kladný citový vztah,tak je jeho:)Kvůli své tvrdohlavosti vyvolává dojem,že není tak chytrý jako jiná plemena,ale to je chyba.Pokud se zúčastňuje výcviku,který jej baví a naplňuje,naučí se všechno.Rozhodně to není žádný "psychouš".Záleží na míře zespolečenštění daného psa.Doporučuji lidem,kteří netrvají na tom,aby všechno hned uměl a dají si s ním práci.
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • Hilduš Ín 22.11.2016 23:35:49
  Klady:
  • věrný, hlídač, nejlepší parťák, inteligentní, mazel, důstojný, je s ním sranda, mrštnost a rychlost
  Zápory:
  • Tvrdohlavý, lupič, vyčůránek, slyší co potřebuje, vrtochy, občas lemra líná a povaleč
  Zdravím milovníky RR. Vypadá to, že záporů je víc než kladů ;D Ten náš se totiž opravdu povedl. Je to urážlivá psí slečinka, která slyší co potřebuje a když něco chce tak si to ukradne. Jsme si vědomi s přítelem toho, že jsme ho rozmazlili ale je to naše mímo a bez něj by to nešlo. Jako štěndo hned poznal, že si doma patník dělat nemá a byl hrozně učenlivý - samo sebou že i ve zlozvycích. Teď mu táhne na 5 let a zbrklou pubertu jsme snad přežili. Vepřové nápady ale zůstaly. Už to tu někdo psal a je pravda, že náš "starý pán" ve svém vysokém věku 5 let :D, zlenivěl. Je to náš první RR, a i tak bych řekla, že to probíhá dobře. Opravdu ale pozor na čas! Tím jak je na vás fixovaný, s vámi bude chtít být každou minutu a to bych řekla, že může být kámen úrazu. Já většinou dělám z domu, takže je to v pohodě ale když není nikdo doma, jde si lehnout a čeká. Nic nedemoluje a nesetkala jsem se ani s agresivním zástupcem této rasy snad jen s dominantními psy. RR vřele doporučuji. My si chceme vzít ještě jednoho uličníka. Je to prostě láska!
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
Celkem záznamů: 24
|< << 123 >> >|


Nejlepší profily

892 profilů Rhodéský ridgeback z toho 4 profilů štěňátek


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace